Publikum på Kulturytring? Bruk hele dagen i Drammen og husk den store festen!
juni 17, 2025

Sjekk vår guide for publikum og planlegg oppholdet ditt i Drammen – med et festivalprogram som inneholder alt fra frokostmøter til den store St.Hans-festen og nachspill med Dextra Musica.
Neste uke skal flere tusen publikummere slå seg ned på Kulturytrings festivalområde for tre dager med kunst- og kulturpolitikk i front. Kulturytring er Norges største møteplass og arena for kunst og kulturpolitikk, og her møter du politikere og kolleger, får ny kunnskap, og er med på å sette flomlys på kunsten og kulturens verdi og kraft i samfunnet.
Du kan kjøpe både dagspass (til valgfri dag) eller festivalpass (til alle tre dager) her. Med festivalpass får du tilgang til alt program den eller de dagene passet gjelder, oppunder 200 programposter fordelt på rundt 15 arenaer i et tett festivalområde på Union Brygge i Drammen.
Alle arrangementer som foregår på festivalens utescene på torget, og alt som skjer på Drammensbiblioteket, er gratisarrangementer og tilgjengelige for alle.
Kulturytring er en festival som har program fra tidlig morgen til sent utover kvelden. Vi anbefaler deg å booke overnatting i Drammen, og til å lage deg gode løyper for arrangementene du vil se:
- Sjekk fullt program for Kulturytring 2025 her
- Finn skjulte skatter i våre nettsaker med oversikt over temaer på Kulturytring
- Husk å laste ned web-appen til Kulturytring og lage din egen agenda! Alle med billett til Kulturytring har tilgang til web-appen fra og med torsdag 19. juni.
Reise og overnatting
- Overnatting: Det blir arrangementer fra morgen til kveld, inkludert konserter, scenekunstprogram og sosiale arrangementer på kveldstid. Vi anbefaler derfor å bestille hotellovernatting tidlig. Vi har rabattkoder på flere hoteller i Drammen, les mer her.
- For tilreisende med bil er det flere parkeringshus på eller med kort gangvei til festivalområdet. Det er også mulig å parkere ved Drammen sykehus. Kommer du fra Bragernes-siden av Drammen bruker du gangbrua Ypsilon for å komme til festivalområdet. Oversikt over kommunens parkeringsplasser finner du her.
- Den enkleste måten å komme seg til Drammen er med toget. Festivalområdet ligger ca. 8 minutter fra togstasjonen og er godt merket.
- Sjekk ut Unionbrygge.no om du trenger hjelp til å planlegge oppholdet; f.eks. bestille bord for deg og dine kollegaer hos restauranter og serveringssteder på festivalområdet.
Sjekk gjerne ut denne siden for å planlegge ditt opphold, her finner du god informasjon, rabattkode for booking av hotell, restauranter, møterom mm.
Tilgjengelighet
Kulturytring skal være en festival for alle – også de som har behov for tilrettelegging. Vi vektlegger universell utforming og tilgjengelighet på våre arenaer og arrangementer, og vi etterstreber at alle arenaer skal være tilgjengelige for alle.
Følg denne lenken for informasjon om tilgjengelighet på festivalområdet.
Uthenting av festivalpass
Ved mottatt QR-kode, får du anledning til å hente ut festivalpass på følgende tider:
Mandag 16. juni, 13:00 – 16:00 – På Sentralen i Oslo
Tirsdag 17. juni, 13:00 – 16:00 – På Sentralen i Oslo
Søndag 22. juni, 16:00 – 19:00 – Drammen Kulturhus (Laboratoriet)
Under avvikling kan du registrere deg og hente ut festivalpass på følgende tidspunkt:
Mandag 23. juni, 08:00 – 19:00 – i Foajeen på USN
Tirsdag 24. juni, 08:00 – 19:00 – i Foajeen på USN
Onsdag 25. juni, 08:00 – 11:00 – i Foajeen på USN
Les mer om uthenting av festivalpass her.
Kart over festivalområdet

PS: Under festivalen deler vi ut programhefte til alle deltakere med festivalkart og liste over alle arrangementer. Deltakere med festivalpass får også tilgang til en web-app med programoversikt og mulighet til å lage egne løyper.
Husk den store St.Hans-festen MANDAg kveld!

Kulturytring inviterer til den store St. Hans-festen mandag 23. juni på Union Scene i Drammen – helt gratis for alle med festival- eller dagspass!
Det blir fest hele kvelden, salg av grillmat og drikke, St. Hans-stemning, danseglad musikk, performances, DJ-er og god stemning.
Hent ut din gratisbillett her og gled deg til festen!
Ekstra stas er det å presentere et knippe musikkinteresserte politikere/ex-politikere som DJs:
DJ Bårdi (Bård Vegard Solhjell) tidligere SV-politiker.
DJ Anette Trettegberstuen, stortingspolitiker fra Arbeiderpartiet og tidligere kulturminister.
DJ Trine Skei Grande, tidligere Venstre-politiker.
Kvelden byr også på en helt unik internasjonal scenekunstforestilling: Drag Syndrome!

Drag Syndrome er verdens eneste profesjonelle drag-ensemble bestående av utøvere med Downs syndrom. Drag handler om transformasjon og ytringsfrihet. Men Drag Syndrome går et skritt videre – de utvider vår horisont med sin kreativitet, energi og kjærlighet til livet. Det startet som en engangsopptreden på Londons østkant, men etter det har det blitt stadig flere oppdrag verden rundt. Publikum kan glede seg til et show med livsglede og fantastiske utøvere som tar drag-kunsten ett skritt videre.
Med: Lady Francesca, Lady Mercury, Davina Starr, Nikita Gold, Sir YouGo Boss
Regi: Daniel Vais
DJ: Trettebergstuen